Pomohl jim při tom jihomoravský program na podporu výzkumu ProMoPro, který na jižní Moravu láká vědce ze zahraničí.
Při vývoji lidské embrya se v jeho rané fázi rozhoduje, které buňky se stanou základem pro tzv. měkké orgány, jako jsou játra, slezina nebo plíce, a ze kterých vznikne celá nervová tkáň, včetně mozku.
Výzkumníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně nyní zjistili, že vše ovlivňuje enzym označený jako PTP1B.
„Když je hodně aktivní, z kmenových buněk v embryu se vyvíjejí specializované buňky, které vytvoří například játra. Když je aktivita enzymu malá, vznikají buňky nervové a vytváří třeba mozek,“ vysvětlila vedoucí výzkumného týmu Yuh-Man Wadeley.
Vědci doufají, že jejich nový poznatek bude možné využít k laboratorní přípravě buněk, které půjde využít při terapii některých neurodegenerativních onemocnění.
Lákání hlav z ciziny
Yuh-Man Wadeley, Britka původem z Tchaj-wanu, přišla před dvěma lety na Masarykovu univerzitu s cílem mechanismus odhalit a stala se zde členkou týmu profesora Petra Dvořáka.
Umožnil jí to regionální program SoMoPro, financovaný Evropskou komisí a Jihomoravským krajem, který finančně podporuje příchod vědců ze zahraničí na jihomoravská vědecká pracoviště, a to včetně návratu úspěšných českých odborníků ze zahraničí.
Program je zaměřen na přírodovědecké, lékařské a technické obory. Na Masarykově univerzitě bylo dosud podpořeno 29 výzkumných projektů v celkové výši 112 miliónů korun, z toho 9 projektů již bylo ukončeno, 10 projektů začalo letos.
Zdroj: Cell Stem Cell, doi: 10.1016/j.stem.2013.09.016
Čtěte také: Ceny rektora Masarykovy univerzity za lékařské a biologické vědy