Počítačoví piráti mohou hrozit i pacientům s kardiostimulátorem či inzulinovou pumpou.
V Česku se nyní diskutuje, zda povinná digitalizace zdravotnictví (včetně plánovaných, byť posunutých elektronických neschopenek) nebude příležitostí pro počítačové piráty, aby systém nabourali.
Samozřejmě obavy z hackerů existují i v jiných oblastech medicíny.
Kardiostimulátory, inzulinové pumpy, defibrilátory a další implantované zdravotnické přístroje často nabízejí možnost bezdrátového spojení, které umožní záchranářům rychle monitorovat stav pacienta.
Nová rizika
Tyto přístroje nebývají zabezpečeny vlastním heslem, protože by se tak zdravotníkům komplikoval přístup k jejich ovládání.
„Když však máte přístroj uvnitř těla, může kolem vás projít člověk a nahrát na dálku vaše data, případně vám ublížit mimořádnou dávkou inzulinu nebo změnou softwaru vašeho kardiostimulátoru,“ varují vědci z Riceovy univerzity v texaském Houstonu.
Sestavili proto univerzální přístroj (jakési „dešifrovací zařízení“), který by měli jen zdravotničtí pracovníci a jenž by přitom fungoval jako unikátní heslo.
Unikátní heslo v srdečním tepu
Podstatou je, že když se „dešifrovací“ zařízení dotkne těla pacienta, ihned nabere jeho elektrokardiogram. Současně se bezdrátově napojí na implantovaný přístroj, který rovněž nahrává EKG. Oba záznamy se ihned detailně porovnají a shoda funguje jako správné heslo: implantovaný přístroj zdravotníky vpustí do svých dat a nastavení.
Tímto způsobem by se mělo zajistit, že implantované přístroje budou moci ovládat pouze správně vybavení zdravotničtí pracovníci.
Podrobnější informace (v angličtině) můžete najít na webu Riceovy univerzity zde.
Čtěte také:
Počítač se učí rozpoznat rakovinu prostaty
Elektronické záznamy přinesly nižší náklady na zdravotní péči – o 3 %