Lékaři v IKEM poprvé v historii úspěšně rozdělili jedna játra mezi dva dospělé pacienty.
Mladí manželé snědli naši nejjedovatější houbu – muchomůrku zelenou. Během několika hodin jim selhala játra. Okamžitá transplantace byla proto jedinou možností, jak zachránit jejich životy.
Játra se ale našla jen jedna, proto se lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny rozhodli pro unikátní zákrok – játra rozdělit na dvě části – každý z manželů pak dostal jejich polovinu.
Zřejmě poprvé na světě
Až dosud tento orgán při transplantacích rozdělovali jen mezi jednoho dospělého a jedno dítě. Jak říkají, rozdělit játra mezi dva dospělé, kteří potřebují urgentně transplantaci, se s největší pravděpodobností nepodařilo žádnému pracovišti na světě.
Jiná krevní skupina
„Zákrok byl o to náročnější, že mladá žena nebyla kompatibilní s krevní skupinou dárce. Z tohoto důvodu jsme u ní museli ještě rychle provést imunologickou přípravu, která spočívala v odstranění protilátek. Bez uvedeného zákroku by tělo nový orgán okamžitě odmítlo a žena by zemřela,“ popisuje MUDr. Jiří Froněk, PhD, FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM (na snímku M. Kutila z IKEM).
Příprava řady dílčích operací trvala celý den, zákroky samotné pak 12 hodin. Transplantovaná játra začala fungovat a je reálný předpoklad, že manželé otravu přežijí.
Podrobnější informace najdete zde.
Čtěte také: