Byl navržen nový postup pro uchování orgánů od dárců díky jejich šetrnému zmrazení po napuštění heliem.
Novou naději pro lidi čekající na transplantaci orgánů přináší Stephen van Sickle z kalifornské biomedicínské společnosti Arigos Biomedical. Na konferenci v anglické Cambridgi představil nový postup dlouhodobého uchovávání orgánů určených k transplantaci.
Jako při mrazení embryí
Základem je tzv. vitrifikace, čili velmi rychlé a šetrné zmrazení orgánu – podobně, jako se to nyní obvykle dělá například při uchovávání embryí, která takto vydrží dlouhá léta.
Jenomže vitrifikace velkých orgánů, jako jsou ledviny či srdce, je obtížné. Při mrazení se tkáně napustí nemrznoucí tekutinou, která brání vytváření ledových krystalků, jež by je poškozovaly. Orgán nabývá „sklovitého“ charakteru (odtud název vitrifikace). Jenomže nemrznoucí tekutina může mít toxické účinky a vitrifikovaný orgán je křehký a může prasknout.
Využití helia
Van Sickle proto vitrifikaci doplnil ještě tím, že krev v orgánu nahradil heliem. Díky se tomu se orgán zmrazí ještě rychleji, je zapotřebí méně nemrznoucí tekutiny a plyn rovněž tkáně chrání před otřesy a poškozením.
Zatím van Sickle tento postup vyzkoušel na prasečích ledvinách, zjistil, že v nich skutečně vzniká méně prasklin, avšak možnost jejich transplantace musí teprve ověřit.
Doufá, že by se lidské orgány pro transplantaci mohly takto uchovávat dostatečně dlouho, aby se daly převést k nejvhodnějšímu příjemci a operace se mohla dopředu naplánovat.
Abstrakt přednášky Stephena van Sickla v Cambridgi najdete zde.
Čtěte také: Vědci chtějí vytvořit Prométheova játra