V podnikatelském sektoru reálná mzda zdravotníků dokonce poklesla.
Zatímco ve veřejném zdravotnictví byl loni průměrný plat lékaře 61 078 korun, v soukromých zařízeních dosáhl 55 957 Kč.
Ukazují to data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Uvedené údaje se týkají lékařů a zubních lékařů.
Vyšší sumu vydělali lékaři pracující ve zdravotnických zařízeních, jejichž zřizovatelem jsou státní instituce, kraje či města.
Nižší průměrnou mzdu dostali lékaři pracující ve zdravotnických zařízeních v podnikatelské sféře, jejichž zřizovatelem jsou fyzické či právnické osoby, církve, ale také obchodní společnosti se 100% podílem krajského nebo obecního majetku. Do této skupiny patří i zaměstnanci všech lázeňských zařízení, bez ohledu na zřizovatele.
Podnikatelů se netýká
Uvedené průměrné sumy zahrnují všechny složky platu či mzdy, ale nezahrnují příjmy z dohod o provedení práce či z dohod o provedení pracovní činnosti. Nejsou v nich zahrnuty ani příjmy podnikatelů ve zdravotnictví (zaměstnavatelů ani osob samostatně výdělečně činných – OSVČ).
Pro srovnání: všeobecné zdravotní sestry a porodní asistentky si loni v průměru vydělaly ve veřejném sektoru 29 150 korun, v podnikatelském sektoru 23 567 korun.
Vyšší suma, ale nižší reálná hodnota
Zatímco ve veřejném sektoru vzrostl loni plat všech pracovníků ve zdravotnictví oproti roku 2011 o 4,2 %, v podnikatelském sektoru se mzdy zvýšily o 2,8 %.
Klub doktora Vlacha však připomíná, že podle Českého statistického úřadu činila v roce 2012 průměrná roční míra inflace 3,3 %. Což vlastně znamená, že reálné příjmy se lehce zvedly jen ve veřejném sektoru; v podnikatelském naopak mírně poklesly.
Další informace najdete na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky zde.
Čtěte také: