Osm miliard eur, tedy přes 200 miliard korun, má jít přímo na medicínský výzkum. To je samozřejmě příležitost i pro české lékaře.
Navzdory tomu, že se v Evropské unii, celkem oprávněně, mluví o ekonomické krizi, dokázali její představitelé najít 70 miliard eur určených k tomu, aby jimi byly v příštích sedmi letech financovány výzkumné programy.
Jak optimisticky poznamenává medicínský časopis Lancet, na biomedicínský a zdravotnická výzkum by z této sumy mělo být přímo použito 8 miliard eur.
Program bude oficiálně vyhlášen v polovině prosince, platit bude od roku 2014 do roku 2020. Říká se mu Horizont 2020.
Od roku 1984 je to už osmý takovýto program podpory vědy a výzkumu (bruselským jazykem se nazývají „rámcové programy“ – „framework programmes“). Původně trvaly pět, nyní již sedm let.
Víc peněz než kdy dříve
Nikdy v minulosti však tyto programy nenabídly na vědu a výzkum tolik peněz jako nyní. Například právě končící, 7. rámcový program, dával na výzkum o pětinu méně než program právě schvalovaný. Také na medicínský výzkum vyčlenil méně: 6,2 miliardy eur oproti nynějším osmi miliardám.
Lepší šance na financování svých výzkumných projektů tak budou mít i čeští lékaři zabývající se výzkumem – pokud se samozřejmě dokážou prokousat někdy složitými pravidly. Není to příjemné, nicméně snaha může stát za to.
Klub doktora Vlacha se bude snažit přinášet vám informace o vyhlašovaných programech, které by mohly být zajímavé v českých podmínkách.
Zdroj: Lancet, doi: 10.1016/S0140-6736(13)61745-6
Čtěte také: Do centra BIOCEV přijdou výzkumníci a studenti na jaře 2015