Dvanáct ochráněných z patnácti očkovaných osob je sice nadějný výsledek, ale počkejme ještě na rozsáhlejší studii.
Světovými i českými médii proletěla zpráva o tom, že se americkým vědcům úspěšně podařilo otestovat vakcínu proti malárii.
Nadšení médií se těžko divit: malárii podlehne každý rok kolem milionu lidí a vakcína se stále ne a ne najít. Takže každá naděje dobrá. Fakticky je však tato naděje na samém začátku.
Pokus natvrdo
Co se opravdu stalo?
Vědci z devíti výzkumných organizací v americkém státě Maryland vyvinuli vakcínu z oslabených sporozoitů – vývojových infekčních fází prvoka Plasmodium falciparum, což je nejnebezpečnější malarický parazit přenášený komáry, odpovídá za 80 % infekcí touto chorobou.
Vakcínu podali 40 zdravým dobrovolníkům (v různě silné dávce), dalším 17 dobrovolníkům nedali vakcínu žádnou.
Po třech týdnech byla většina pokusných osob (některé zřejmě z pokusu odstoupily) vystavena bodnutí pěti komárů infikovaných prvokem Plasmodium falciparum.
A jak to dopadlo? Z 15 dobrovolníků, kteří dostali vysoké dávky vakcíny, malárií onemocněli 3.
Ze 17 dobrovolníků, kteří dostali nižší dávky vakcíny, onemocnělo 16.
A z 12 vůbec neočkovaných účastníků pokusu onemocnělo malárií 11.
Ještě otazníky
Z toho vyplynulo, že vysoké dávky vakcíny chrání před nákazou, i když zdaleka ne všechny očkované. Tento výsledek však byl pozorován jen na limitované skupině patnácti pokusných osob.
Není ani zatím jisté, zda vakcína bude chránit i proti plazmodiím jiných druhů, které rovněž způsobují malárii.
Navíc se vakcína musí podávat intravenózně; do kůže či pod kůži nestačí. To je přece jen komplikované (zejména když uvážíme, že očkování by mělo probíhat v obtížných podmínkách rozvojového světa).
Shrnuto: Naděje na podstatný medicínský průlom se skutečně objevila, její autoři mají publikaci v Science, ale s oslavami ještě počkejme.
Zdroj: Science, doi: 10.1126/science.1241800
Čtěte také: Nová vakcína proti tuberkulóze selhala