Musíte se však zabývat psychoterapií. Tam léčení pomocí e-mailů fungovalo ještě o trochu líp než při osobním kontaktu.
Význam léčení na dálku – konkrétně v oboru psychoterapie – ověřovali výzkumníci z univerzity v Curychu. Šest terapeutů mělo v rámci experimentu 62 pacientů, u nichž se projevovaly mírné depresivní stavy.
Pacienti byli rozděleni do skupiny, která k terapeutovi docházela do ordinace, a do skupiny, jež se s ním spojovala přes internet. „Využívali jsme pouze e-maily, neměli jsme žádný vizuální kontakt, ani přes obrazovku,“ potvrdila pro Klub doktora Vlacha spoluautorka výzkumu Dr. Andrea Hornová.
Online ještě o kousek lepší
Po osmi sezeních byly výsledky obou postupů obdobné: depresivní stavy vymizely u 50 % pacientů, kteří docházeli k terapeutovi, a u 53 % pacientů spojených s terapeutem e-mailem.
Tři měsíce po skončení terapie se depresivní stavy neprojevovaly u 42 % pacientů z konvenční terapie, ale dokonce u 57 % pacientů z terapie po internetu.
Neboli: terapie po internetu byla stejně účinná či dokonce o něco účinnější než konvenční sezení v ordinaci.
A co už je hodně překvapivé, kontakt s terapeuty hodnotilo jako „osobní“ 91 % konvenčních pacientů a dokonce 96 % pacientů, kteří si s nimi pouze psali…
Není pro každého
Samozřejmě, šedesát pacientů je příliš malý vzorek, a výzkumníci proto doporučují experimenty rozšířit. Nicméně to, že je možné úspěšně poskytovat psychoterapii na dálku, je docela zajímavé.
Jenomže přes e-mail si neposlechnete plíce, neprohmatáte břicho ani nezměříte teplotu a tlak. Pro většinu lékařů je tedy práce na dálku jenom nedosažitelnou představou.
Zdroj: Journal of Affective Disorders, doi: 10.1016/j.jad.2013.06.032
Čtěte také: Mobil hlídá pacienta a podává hlášení o jeho psychickém stavu