Velká britská studie zkoumala, jak THC z konopí pomůže pacientům. Ukázalo se, že podstatně méně, než se čekalo.
Zatím největší nekomerční klinická studie se snažila prokázat hypotézu, že hlavní účinná látka z konopí (tetrahydrokanabinol – THC) nejenže zmírňuje projevy roztroušené sklerózy, ale dokonce i zpomaluje progresi této choroby.
Britští vědci do studie zapojili 500 pacientů, kteří v zaslepeném pokusu dostávali po tři roky kapsle s THC nebo s placebem.
Slibné výsledky z laboratoře
Jak vysvětluje vedoucí autor studie profesor John Zajicek z Univerzity v Plymouthu, laboratorní testy naznačily, že některé látky z konopí mohou chránit nervové buňky, které jinak roztroušená skleróza ničí. Tím by se daly vysvětlit zprávy o tom, že THC pacientům pomáhá.
Klinický experiment je měl potvrdit.
Zklamání v klinických testech
Ale nepotvrdil. Studie celkově nenašla důkaz pro to, že by THC měl vliv na progresi roztroušené sklerózy – a to ani při neurologickém hodnocení pohybového omezení, ale ani v hlášení pacientů.
Objevily se jen náznaky, že THC mohl být prospěšný pro malou část těch pacientů, kteří byli v době zapojení do pokusu v počátečním stadiu nemoci. Výzkumníci však doporučují věnovat tomuto efektu další pozornost, aby se prokázala jeho platnost.
Profesor Zajicek připustil, že je výsledky studie zklamán, předpokládal, že budou optimističtější.
Jen ulehčené symptomy
Dřívější studie, i ty, na nichž se podílel rovněž Zajicek, ukázaly, že látky z konopí mají symptomatický efekt a uvolňují spasticitu. Avšak předpoklad, že by dokázaly ještě víc, přímo zpomalit postup roztroušené sklerózy, se nyní nepotvrdil.
Zdroj: Lancet Neurology, doi: 10.1016/S1474-4422(13)70159-5
Čtěte také: