Nyní byli v Novosibirsku, v minulosti už představili tento typ operací v několika zemích světa.
Cévy dvěma pacientům v ruském Novosibirsku úspěšně operovali pomocí nejmodernějšího typu robota Da Vinci SI-HD lékaři z pražské Nemocnice Na Homolce. jak informovali, šlo o součást mezinárodní konference věnované cévní chirurgii.
„Tamní lékaři mají zájem, protože jde o miniinvazivní zákrok, který je mnohem levnější než například endovaskulární chirurgie,“ uvedl primář oddělení cévní chirurgii z Homolky doc. MUDr. Petr Štádler, Ph.D.
Nejnovější model robota Da Vinci má dvě ovládací konzole, takže se na určitých operacích mohou současně podílet dva chirurgové.
Dva pacienti
Pacienty v Novosibirsku byli muži ve věku 64 a 70 let. První z nich měl uzavřené pánevní tepny. Chirurgové proto vytvořili pomocí cévní protézy bypass mezi aortou a stehenními tepnami, které uzávěr v pánevních tepnách obešlo. Starší nemocný měl velkou aortální výduť s průměrem 10 centimetrů, a proto mu nahradili postiženou břišní aortu cévní protézou. Zákroky trvaly 3,5 až 4 hodiny.
Školení po světě
Nemocnice Na Homolce je mezinárodním školícím centrem. Za posledních sedm let se zde touto uskutečnilo 290 roboticky asistovaných cévních operací.
V dubnu 2012 provedl primář Štádler vůbec první robotické cévní operace v Indii, vyučoval postupy roboticky asistovaných operací cév i v USA, Polsku, Rusku, Jižní Koreji a aktuálně se připravuje na spolupráci s kolegy ve Velké Británii
Čtěte také: První robotickou cévní operaci v Indii provedl chirurg z Homolky