Uplynulo 45 let od prvního pokusu transplantovat srdce u nás. Jaká je situace dnes?
Dne 9. července 1968 se v tehdejším Československu uskutečnil první pokus o transplantaci srdce – bylo to jen osm měsíců poté, co tuto operaci předvedl jako první na světě Jihoafričan Christiaan Barnard.
Československý pokus uskutečnil v Bratislavě tým profesora Karola Šišky, transplantované srdce však v pacientce bilo jen asi pět hodin.
Vzhledem k nedokonalé imunosupresi byla krátká doba přežití v té době obvyklá. Rapidní zlepšení přineslo v celém světě teprve zavedení cyklosporinu v osmdesátých letech.
První transplantace srdce na území České republiky se uskutečnila až v roce 1984, a to v pražském IKEM.
Dnešní délka přežití
Podle údajů ministerského Koordinačního střediska transplantací je dnes jednoleté přežívání udáváno u 80 % pacientů, pětileté u 70 % a desetileté u 50 % pacientů.
Všeobecná zdravotní pojišťovna u příležitosti výročí uvedla, že jen za posledních pět let dostali její klienti 218 nových srdcí, za což pojišťovna zaplatila přes 225 milionů korun.
Dvakrát rekordních 74 let
Při příležitosti výročí se také připomíná, že nejstarším člověkem, který u nás žije (a stále pracuje) s transplantovaným srdcem, je dětský kardiolog profesor Milan Šamánek. Dnes je mu 82 let a srdce dostal, když mu bylo 74 let.
Když loni prodělal transplantaci srdce filmový režisér Juraj Jakubisko, uváděla média, že je zřejmě nejstarším pacientem u nás, který srdce dostal. Bylo mu však 74 let, stejně jako předtím profesoru Šamánkovi.
Čtěte také: Umělé srdce zvyšuje šance na přežití