Výzkum, jaký tu ještě nebyl, hledal, hledal – a nenašel.
Dřívější studie založené na porovnávání členů konkrétních rodin ukazují, že inteligence je ze 40 až 50 procent zděděná a ze zbývající části závisí na prostředí.
Kde v DNA je ale zděděná inteligence zapsaná? Výsledky dosavadních hledání se neukázaly jako příliš přesvědčivé. A tak se do práce pustil obrovský tým výzkumníků ze 129 pracovišť, většinou evropských, ale i amerických, asijských a australských.
Vědci porovnali data od více než 126 000 lidí, jejichž genom byl analyzován pro 2,5 milionu odchylek v DNA (česky se těmto odchylkám říká jednonukleotidové polymorfismy a používá se pro ně anglická zkratka SNP).
U zkoumaných osob vědci zjišťovali, jak dlouho studovaly a jakých studijních výsledků dosáhly. Samozřejmě – studijní výsledky jsou jen nepřesným odrazem inteligence, avšak vědci jiný pro všechny platný srovnávací parametr neměli k dispozici.
Genetickým testem to nezměříte
Výsledek? Výzkumníkům se podařilo najít tři odchylky (SNP), které souvisely s inteligencí statisticky výrazně, a sedm dalších, jež souvisely volněji. Avšak všech deset dohromady představovalo jen dvě až tři procenta inteligence (měřené školními úspěchy). Čili: nic moc.
Zdá se, že zděděná inteligence je zakódována do velkého množství SNP, které se navzájem ovlivňují, a nedá se tedy zjistit z jednoho genetického testu. Alespoň zatím ne.
Zdroj: Science, doi: 10.1126/science.1235488