Na novou možnost jejího využití přišli čeští vědci z Akademie věd. Zatím pomáhá jen laboratorním myším.
Účinný lék se – jak známo – dá najít opravdu ledaskde. Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR zjistili, že alkaloid z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska, pomáhá v kombinaci s jiným preparátem při léčbě nádorů. Doufají, že se uplatní v budoucích terapiích.
TRAIL měl omezené působení
Už v roce 1999 se stal nadějí v protinádorové léčbě protein TRAIL. Patří do rodiny bílkovin, které po navázání na příslušný receptor na povrchu buňky spouštějí složitou signální dráhu, která může vést k apoptóze – smrti této buňky.
Prvotní experimenty ukázaly, že TRAIL dokáže selektivně usmrtit nádorové buňky. Jenže se pak zjistilo, že mnohé nádorové buňky jsou vůči působení proteinu TRAIL odolné, u jiných pak dokonce podporuje tvorbu metastáz.
2 448 pokusů
Vědci tedy začali hledat látku, která by účinky proteinu TRAIL doplnila.
Vědecké týmy pod vedením dr. Ladislava Anděry a dr. Petra Bartůňka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR postupně otestovaly 2 448 chemických sloučenin, jejichž určité protinádorové účinky jsou známy. Výzkumníci je zkombinovali s molekulou TRAIL a výsledek vyzkoušeli na buněčné linii z nádoru tlustého střeva.
Jako nejlepší se ukázal alkaloid homoharringtonin (HHT) pocházející z již zmíněného hlavotisu peckovitého. Jeho syntetická forma bylo loni schválena pro léčbu některých typů chronické myeloidní leukémie.
Kombinace TRAIL a HHT vedla v laboratoři k úplné eliminaci nádorových buněk tlustého střeva, zatímco normální buňky pocházející z epitelu zdravého střeva zůstaly k této kombinaci látek netečné a přežily.
Dál se uvidí
Pokusy na myších prokázaly protinádorové účinky této kombinace. Jestli pomůže i lidem, je však nejistou otázkou vzdálenější budoucnosti.
Zdroj: Apoptosis, doi: 10.1007/s10495-013-0823-9
Čtěte také: Rafinovaný trik zmátl a ničil nádorové buňky