Odnesli si je Marek Mráz, Michal Zimmermann a Milan Brázdil.
U příležitosti akademického svátku Dies academicus ocenil rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek úspěšné vědce i nadějné studenty. Byli mezi nimi i odborníci z lékařských a biologických oborů.
Ocenění získali například mladý vědec ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Masarykovy univerzity a absolvent Lékařské fakulty MU Marek Mráz, který se věnuje studiu chronické lymfatické leukémie, či student doktorského programu Přírodovědecké fakulty MU Michal Zimmermann, který provedl zlomový objev funkce genu Rif. Mutace tohoto genu určují, jak budou některé nádory reagovat na chemoterapii. (Podrobněji čtěte zde.)
Déjà vu se rodí v hipokampu
Hlavní Cenu za výzkum G. J. Mendela obdržel profesor Milan Brázdil, který v loňském roce publikoval v časopisu Cortex práci objasňující podstatu zážitku známého jako déjà vu. Prokázali, že tento fenomén přímo souvisí s fungováním hipokampu (Podrobněji čtěte zde.)
Studovat na Masarykově univerzitě bude privilegium
V tradičním projevu se rektor Mikuláš Bek zaměřil zejména na další směřování univerzity. Škola podle něj stojí před rozhodnutím, zda se bude do budoucna profilovat jako učící vysoká škola, a nebo jako výzkumná univerzita. S tím souvisí i větší důraz na kvalitu výuky a výzkumu a postupné snižování celkového počtu studentů.
„Masarykovy univerzita by se měla stát elitní vysokou školou, na níž studovat bude privilegium, nikoliv nárok,“ zdůraznil Bek.