Výzkumníci z Oxfordu sestavili zařízení, jež udržuje játra v chodu a prodlužuje jejich použití. Možná se využije i pro jiné orgány.
Podle údajů časopisu New Scientist se v Evropě a v USA ročně zničí při přepravě nebo při uložení v ledu a ochranných roztocích plné dva tisíce lidských jater, které by jinak mohly být transplantovány pacientům.
Většina jater od dárců totiž zůstává použitelná po dobu asi 14 hodin – a za tu dobu musí být připravena transplantace.
Napodobenina fungování v těle
Nedávno výzkumníci Constantin Coussios a Peter Friend z Oxfordské univerzity, představili zařízení (na snímku poskytnutém Oxfordskou univerzitou), které by mělo lidská játra vyňatá z těla udržet v perfektním stavu po dobu alespoň 24 hodin. Zvířecí játra při pokusech vydržela dokonce až 72 hodin.
Aparát obsahuje čerpadlo, které napodobuje srdce, okysličovací zařízení, jež nahrazuje plíce, a trubičky, jimiž je orgán zásobován krví a živinami.
Na videu (zde) můžete vidět, jak zařízení pracuje a jak v něm šedohnědá játra zčervenají poté, co do jejich kapilár začne proudit krev.
V Evropě možná příští rok
Takto přepravovaná játra už byla úspěšně transplantována dvěma pacientům, další dvě desítky na ně čekají. Pokud se zákrok i u nich vydaří, mohl by přístroj dostat příští rok povolení k používání v Evropě, uvádí New Scientist.
Oba vynálezci už také zkoumají, zda by se jejich přístroj nedal po úpravách použít i pro jiné orgány určené k transplantaci.
Čtěte také:
Umělé srdce zvyšuje šance na přežití