Sice to už dávno není hysterie, nýbrž disociace, ale psychiatry a neurology zaměstnává pořád.
Pacient trpí třesem rukou, náhlou slepotou, bolestmi, křečemi, které připomínají epileptický záchvat… Jenže neurologické vyšetření neodhalí žádné zjevné příčiny.
Může jít o disociaci, která byla v minulosti známá pod označením hysterie.
I této poruchy si bude všímat mezinárodní konference Neropsychiatrického fóra, která začne 18. dubna v Praze.
Obtížná pomoc
Neropsychiatrické fórum se snaží o mezioborovou spolupráci na poli neurověd. Disociaci se tedy bude konference věnovat jak z pohledu psychoterapeutů, tak z pohledu neurologů.
„Pacienti s disociativními příznaky, jejichž podskupinou jsou tzv. konverzní příznaky – například neovladatelný třes rukou, různé bolesti, brnění částí těla, záchvaty, které připomínají epileptický záchvat – se často objeví v neurologické ambulanci po dlouhém hledání somatických příčin, které však nejsou žádným lékařem potvrzeny. A ani neurologové nenajdou žádné známky postižení nervové soustavy, které by mohly vysvětlit někdy velmi dramatické projevy onemocnění,“ popisuje MUDr. Michal Raszka, Ph.D. z Psychiatrického centra Praha.
Dodnes je přitom velmi obtížné takovým jedincům pomoci a různé přístupy často selhávají, proto je nutná spolupráce mezi neurology, psychiatry a psychology.
Spolupráce má spojit jiná nazírání
„Problematiku onemocnění mozku nazírají jednotlivé obory z různých pohledů, jejichž propojení je velice žádoucí,“ dodává MUDr. Ondřej Fiala z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Jde také o mezilidské vztahy. Pacienti často kolují mezi jednotlivými doktory, a pokud se ošetřující lékaři osobně znají, kontinuum péče a její úroveň je mnohem vyšší.“
Čtěte také: Češi jsou ve výzkumu mozku na světové špičce