Jeho hlavní zakladatel, prof. MUDr. Rudolf Jedlička, byl mimo jiné zručný chirurg.
Dnešní ústav, který připravuje děti a mládež s tělesným postižením na běžný život, byl v Praze na Vyšehradě v tichosti otevřen k 1. dubnu 1913. Jeho založení je spojeno především se jménem MUDr. Rudolfa Jedličky, který v roce 1895 absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Jeho jméno je v názvu už od listopadu téhož roku.
Politicky nekorektní provozovatel
Přes čtyřicet let ústav provozovala organizace s politicky nekorektním názvem Spolek pro léčbu a výchovu rachitiků a mrzáků v Praze. Předsedou spolku byl právě profesor Rudolf Jedlička. Ten spolu se svým bratrem pracoval v soukromém sanatoriu v Podolí a již ve své době byl pokládán za velmi zručného a odvážného chirurga (mimochodem jako jeden z prvních začal v českých zemích pracovat s rentgenem).
Nejdříve deset dětí, dnes ucelená řada škol
Zpočátku to byl domov a škola pro deset dětí. Posléze dětí s tělesným postižením přibývalo. Během první světové války začal ústav přijímat i válečné invalidy.
Ústav přežil dvě světové války i všechny politické režimy. Dnes k němu patří mateřská škola, základní škola, školy střední, učňovské dílny i zdravotně-rehabilitační pracoviště.