Náklady na zdravotnictví v lednu 2013 ve srovnání s lednem 2012 klesly o 2,48 miliard Kč (o 4,2 procenta). Díky levnějším lékům.
Toto číslo vyplývá z analýzy, kterou zveřejnila Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Důvodem je snížení cen léků dané tím, že Státní ústav pro kontrolu léčiv dokončil další část revize maximálních cen a úhrad léčiv.
Nízko směřované ceny
Jejich cena v Česku je v naprosté většině případů stanovována průměrem tří nejnižších cen z referenčního koše léčiv (pro zajímavost: zahrnuje země Evropské unie s výjimkou Estonska, Bulharska, Rumunska, Malty, Kypru, Lucemburska, Rakouska, Německa a ČR.)
Tím jsou ceny léků v Česku podle AIFP na téměř nejnižší úrovni v Evropské unii.
Výhodné pro překupníky
Asociace připomíná, že levné léky z českého trhu proto překupníci vyvážejí do zahraničí. Některé farmaceutické firmy raději své léčivé přípravky na český trh neuvádějí, aby si jejich následným vývozem nezhoršily ceny na jiných trzích.
„Situace je dlouhodobě neudržitelná. Je proto zcela nutné najít legislativní způsob, který zajistí, že inovativní léky se k českým pacientům dostanou i při takto nízkých cenách. Prvním krokem byla novelizace zákona o léčivech, který distributorům ukládá povinnost indikovat, zda odebrané množství léčiv je určeno do lékárny, či k další distribuci. Další kroky jsou však nezbytné,“ zdůrazňuje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.
Otázkou je, jak by to šlo udělat. Vývoz léků je z pohledu českých i evropských předpisů zcela legální.
Čtěte také: Evropský parlament projednává rychlejší schvalování léků