Debata děkanů pražských lékařských fakult: latina ve výuce zůstane, zato výuka v angličtině se prosazuje pomalu.
K veřejné besedě o studiu medicíny se sešli tři děkani – Aleksi Šedo z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Ondřej Hrušák z 2. LF a Michal Anděl ze 3. LF.
Akademičtí funkcionáři konstatovali, že výuka medicíny se liší od většiny jiných škol, kde – zjednodušeně – vychovávají za tři roky bakaláře pro běžnou praxi a za další dva roky „vědečtější“ magistry. Na lékařských školách šest let shodně studují odborníci, z nichž někteří zamíří do venkovských ordinací a jiní se soustředí na výzkum.
Mimostudijní zaměření
Faktem však je, že beseda se velmi často stáčela spíše na záležitosti mimostudijní, zejména vědecký výzkum. Z tohoto pohledu může být například zajímavé, že projekt BIOCEV, který se za evropské peníze staví ve Vestci za Prahou (čtěte zde), profesor Šedo považuje za velkou příležitost, ostatní děkani jej spíše označují za nesystémový (aby laboratoře získaly peníze určené pro málo vyspělé evropské regiony, staví se ve Středočeském kraji, ale dojíždět do nich budou odborníci z Prahy).
Kdy vyházet studenty
Jak z besedy dále vyplynulo, největší, 1. lékařská fakulta, připouští, že nabírá hodně studentů a pak je nekompromisně vyhazuje, zatímco obě menší fakulty si snaží náročně vybírat už studenty do prvního ročníku.
Děkani rovněž připustili rozpor – praktická výuka u nich probíhá hlavně u nemocničního lůžka, avšak většina lékařské práce se uskutečňuje v ambulancích.
Pokračovat bude určitě současný rozsah výuky latiny. Zatím se však zřejmě nebude rozrůstat výuka angličtiny – Univerzita Karlova sice má obecné plány, podle nichž by se některé předměty i pro české studenty přednášely jen v angličtině, ale k tomu ani na lékařských fakultách hned tak nedojde.
Zvukovou nahrávku z besedy můžete najít na webu 1. lékařské fakulty zde.