Tento postup je prospěšný při vážných průjmech, prokázal klinický pokus publikovaný v prestižních žurnálech.
Do poněkud nelibě vyhlížejícího pokusu se pustil mezinárodní tým výzkumníků, které vedl Josbert Keller z Amsterdamské univerzity. Chtěli ověřit už existující kazuistiky, podle nichž přenos stolice od zdravého dárce pomáhá osobám trpícím opakovanými infekcemi bakterie Clostridium difficile. Ta způsobuje vážná průjmová onemocnění v situacích, kdy je běžná střevní mikroflóra potlačena antibiotiky.
Přes nos do střeva
Přenos stolice má obnovit běžné prostředí střevních bakterií, které za normálních okolností udržují počet clostridií v neškodném limitu.
Výzkumníci nejdříve vzali 43 dobrovolníků, u nichž výskyt clostridií po antibiotické léčbě recidivoval. Šestnáct z nich podstoupilo infuzi stolice od dárců, jejichž zdravotní stav byl pečlivě prověřen. Přenos do tenkého střeva probíhal trubičkou přes nosní dutinu, což výzkumníci považovali za jednodušší a rychlejší než přenos z opačného konce přes zanícená střeva.
Patnáct účastníků pokusu (94 %) se poté uzdravilo.
Vancomycin prohrál na celé čáře
Dalších 26 pacientů se stejnými příznaky bylo standardně léčeno antibiotikem vancomycinem. Uzdravilo se jich jen sedm (27 %). U ostatních se bakterie Clostridium difficile opět rozšířila.
Byli však následně léčeni infuzí stolice a po jedné nebo dvou dávkách se rovněž uzdravili.
Výzkumníci původně chtěli do pokusu zapojit 120 pacientů, ale po prvotních výsledcích od záměru upustili a okamžitě doporučili jako efektivní postup léčení infuzi stolice.
Příjemci prý nenamítali
Badatelé o svých poznatcích informovali v časopise New England Journal of Medicine a o pokusu napsal ve své zpravodajské části i časopis Nature.
Ukázalo se, že do ověřování se pouštějí i další badatelé – tým Lawrence Brandta z Lékařské fakulty Alberta Einsteina v New Yorku právě provádí podobný, ale odborně propracovanější výzkum. Jeho pokus je, jak se sluší a patří, dvojitě zaslepený a pacienti při něm dostávají buď stolici od dárců, anebo svoji vlastní.
Ačkoli je tento způsob léčby na pohled nelákavý, výzkumníci pro Nature uvedli, že neměli velké potíže ani s etickou komisí, ani se získáváním dárců a příjemců léčivého materiálu.
Je se tedy na co těšit.
Zdroje: New England Journal of Medicine,
doi: 10.1056/NEJMoa1205037
Nature, doi:10.1038/nature.2013.12227