V Praze již byl odoperován dvoustý pacient se vzácnou chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí.
Lékaři z Kardiocentra Všeobecné fakultní nemocnice na II. chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oznámili, že od roku 2004 operovali již dvoustého nemocného s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí. Zařadili se tak mezi světovou špičku, protože operaci zvládají jen ojedinělá pracoviště ve světě.
Jediná možnost vyléčení
Při konvenční léčbě této velmi vzácné a obtížně diagnostikovatelné choroby, vzniklé v důsledku opakovaných plicních embolií, se pěti let po operaci dožívá jen desetina pacientů. Při chirurgickém zákroku se však pěti let od operace dožívá 80 procent pacientů. Je to jediná kauzální terapeutická možnost, která může vést k úplnému vyléčení pacienta. Její podstatou je odstranění organizovaných krevních sraženin z plicní tepny a části cévní stěny.
Pražské pracoviště je jediné v Česku, které tento výkon provádí. Pacienti sem jezdí i ze Slovenska. Věkový průměr všech operovaných je šedesát let, objevují se však mezi nimi i lidé dvacetiletí.
Mozek je dvacet minut bez kyslíku
Při klíčové fázi operace je mimotělní oběh, prokrvující během výkonu všechny orgány, zcela zastaven. Nemocný je hluboce zchlazen na 16° C, aby nebyl poškozen jeho mozek. Když se tuto část operace nepodaří dokončit do dvaceti minut, pacientovo tělo se ohřeje na normální teplotu, oběh v těle (a zejména v mozku) se obnoví. Poté se pacient opět ochladí a operace pokračuje. Celkově, i se všemi přípravami, obvykle trvá šest a půl hodiny.
Léčby je součástí komplexního multioborového mezinárodního vědeckého programu, na němž se pražští lékaři podílejí společně s největšími centry na světě – v San Diegu, Cambridgi, Mainzu (Mohuči), Paříži a Vídni.