Odborníci ocenili i snahu o zrušení nutného souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte.
Jako nejpřínosnější opatření pro rozvoj zdravotnictví z poslední doby ocenili experti oslovení neziskovou organizací České zdravotnické fórum (ČZF) konec projektu internetových zdravotních knížek IZIP a zrušení souhlasu obou rodičů s léčbou dítěte. „Elektronizace jako taková je ve zdravotnictví správnou cestou, ale vzhledem k předraženosti a neprůhlednosti bylo zastavení projektu IZIP pochopitelné,“ shrnul výsledek průzkumu výkonný ředitel ČZF Michael Vích. Jak dále uvedl, odborníci soudí, že nyní je potřeba začít konečně řešit elektronizaci zdravotnictví jako systém, a nikoli neustále měnit firmy s různou provizí pro různé zájmové skupiny.
Podle expertů byla chybou i nutnost souhlasu obou rodičů s ošetřením dítěte, který zavedl od 1. dubna reformní zákon o zdravotních službách. „V zemi, kde se polovina manželství rozvádí a děti se stávají rukojmím v boji mezi rodiči, je tento souhlas ‚z říše iluzí‘,“ říká Vích. Oslovení experti proto uvítali, že vláda se snaží chybu celkem rychle odstranit.
Za nejškodlivější naopak označili to, že lékař nemusí mít v ordinaci počítač s internetem. Podle expertů by dokonce bylo vhodné podmínit úhradu péče z veřejného zdravotního pojištění tím, že lékař vede elektronickou zdravotní dokumentaci.
Také to, že podle zákona musí mít lékař v ordinaci pevnou telefonní linku, považují odborníci za anachronismus. Oproti datovému připojení je funkčně omezená a její zřízení je podstatně dražší hlavně v nově obydlených příměstských oblastech.
České zdravotnické fórum v projektu nazvaném Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví oslovuje jednou za tři měsíce ekonomy, manažery, přední lékařské odborníky i zástupce stavovských a pacientských organizací, aby se vyjádřili k reformním opatřením. Tentokrát tuto možnost využilo 59 oslovených expertů.