Ukázal to výzkum publikovaný v odborném časopise Lancet, ovšem založený jen na dotaznících.
V přehledu 122 zemí, v nichž se uskutečnil výzkum fyzické aktivity dospělých obyvatel, dopadli Češi zdánlivě relativně dobře: zatímco v celosvětovém průměru nemá dostatek pohybu 31 procent obyvatel, v České republice je to o něco méně, jen jedna čtvrtina. Tak to alespoň publikoval lékařský časopis Lancet.
Průzkum uskutečnil mezinárodní tým vedený Pedrem Hallalem z brazilské Universidade Federal de Pelota. Za hranici dostatku pohybu bylo pro jeho potřeby stanoveno 150 minut mírné pohybové aktivity týdně charakterizované jako svižná chůze, jízda na kole nebo práce na zahradě.
Výzkum obecně ukázal, že více pohybu mají obyvatelé chudých zemí než zemí bohatších, či že nejméně pohybu mají lidé na Maltě (kde se pod hranici základní pohybové aktivity dostalo 72 procent lidí) a nejvíce pohybu mají obyvatelé Bangladéše (jen 4,7 procenta mají kratší pohybovou aktivitu než 150 minut týdně).
Podrobněji můžete číst zde: DOI:10.1016/S0140-6736(12)60646-1.
Velkou nevýhodou výzkumu však je fakt, že nebyl uskutečněn na základě skutečného pozorování, nýbrž na základě toho, co o sobě obyvatelé jednotlivých zemí sami uvedli. Neboli neukázal ani tak skutečný stav, jako spíše stav, jak se lidé sami popisovali. Pro Česko z toho vyplývá, že tři čtvrtiny dotazovaných osob uvedlo, že mají dostatek pohybu. Věří někdo, že tomu tak opravdu je?
No, já se hrdě přiznám k té jedné čtvrtině. Ostatní si to musí vypořádat s vlastním svědomím a domácí váhou.