Čeští a slovenští nefrologové se sešli ve Ville Tugendhat

V předvečer 34. kongresu České nefrologické společnosti se konalo diskusní fórum českých a slovenských nefrologů.

 

V roce 1992 se ve Ville Tugendhat podepsala listina o rozdělení Československa. a nyní se na stejném místě setkaly špičky české a slovenské nefrologie, aby zrekapitulovaly vývoj dialyzační péče po 20 letech od rozdělení společného státu. Nápad na uspořádání Česko-slovenského diskusního fóra vznikl ve spolupráci České nefrologické společnosti a společnosti B. Braun Avitum, která má svá dialyzační střediska v Česku i na Slovensku. Akci zaštítila Slovenská nefrologická společnost.

„Je to jedinečná příležitost, jak zhodnotit vývoj nefrologie v našich zemích. Před dvaceti lety se naše cesty rozdělily a chceme vědět, kterým směrem se obě země v oblasti nefrologie vydaly,“ popsal záměr uspořádání společného diskusního fóra Martin Kuncek, ředitel společnosti B. Braun Avitum.

Vědecký program kongresu pokryl jako obvykle všechny hlavní oblasti nefrologie, tedy problematiku klinické nefrologie, hemodialýzy, peritoneální dialýzy a jiných očišťovacích metod
a transplantace ledvin. „Kromě desítek vysoce odborných přednášek v rámci oficiálního programu se podařilo na předvečer zahájení kongresu domluvit mimořádné setkání předních odborníků české a slovenské nefrologie a jsem si jist, že byla přínosem pro všechny zúčastněné,“ řekl Vladimír Tesař, přednosta Nefrologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a prezident kongresu České nefrologické společnosti.

Stejně jako každý rok byl i letošní kongres zahájen prezentací dat z pacientských registrů, která jsou pro vývoj oboru stěžejní. Dále se uskutečnilo sympozium zahraničních řečníků a sympozium nových možností transplantací ledvin od žijících dárců. Právě dárcovství ledvin od žijících dárců je pro pacienty s chronickým selháním ledvin nejefektivnější a nejvhodnější metodou léčby. Česká republika v dárcovství stále zaostává oproti západní Evropě a USA až o 50 procent. „Počet lidí, kteří jsou ochotni svému blízkému darovat ledvinu, se však daří pomalu navyšovat. Pomáhají tomu jak osvětové akce pro veřejnost, tak zejména lepší komunikace přímo s pacienty v nefrologických ambulancích a dialyzačních střediscích,“ popsal trend dárcovství ledvin Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie IKEM.

 

Na snímku zleva Martin Demeš, primář I. interní kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava, Lubomír Klepáč, ředitel společnosti B. Braun Medical, Ondřej Viklický, přednosta Kliniky nefrologie IKEM, Vladimír Tesař, přednosta Nefrologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Martin Kuncek, ředitel dialyzačních středisek B. Braun Avitum.

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.