V Praze otevřeli banku biologického materiálu pro výzkum nádorů

 

Přinášíme o ní  oficiální informaci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

BBMRI (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure) je mezinárodní konsorcium financované Evropskou komisí. S 53 členy a  více než 280 asociovanými organizacemi ve více než 30 státech představuje BBMRI jednu z nejrozsáhlejších výzkumných infrastruktur v Evropě.

Cílem BBMRI je propojení špičkového biomedicínského výzkumu s bankami biologických vzorků a asociovaných zdravotnických dat. S BBMR související výzkum je zaměřen především na objasnění mechanismu vzniku široké škály chorob, na objasnění vlivu podílu genetických faktorů i vlivu životního stylu a vnějšího prostředí na dané onemocnění.

Vzorky pro nádorová onemocnění

Banka biologického materiálu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (BBM 1. LF UK) vznikla jako pracoviště spolupracující na realizaci projektu „Projekt BBMRI_CZ v rámci budování české části velké distribuované výzkumné infrastruktury pan-evropského významu: vytvoření a provoz sítě bank biologického materiálu pro biomedicínský výzkum“. Jeho cílem vybudovat českou část pan-evropské sítě bank biologického materiálu pro biomedicínský výzkum. Projekt BBMRI_CZ je zaměřen především na shromažďování vzorků pro studium nádorových onemocnění.

Podpisem smlouvy s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně ze září 2011 se 1. LF UK stala součástí projektu BBMRI_CZ. Na základě smlouvy mezi 1. LF UK a Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze (VFN) se do projektu BBM 1. LF UK zapojily gynekologicko-porodnická, urologická, stomatologická, I. chirurgická, oční, onkologická, radiodiagnostická, dermatovenerologická, I. interní a IV. interní klinika VFN.

Projekt BBM 1. LF UK je zastřešován přednostou Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky (ÚLBLD), Prof. MUDr. Tomášem Zimou, DrSc., MBA.

Dvě pracoviště pro skladování

Pro účely dlouhodobého uskladnění vzorků byla vybudována dvě pracoviště. Tekutiny (plná krev, sérum, plazma a moč) a DNA se budou zpracovávat a uskladňovat na ÚLBLD. Tkáně pacientů budou uchovávány v parách dusíku (-156 °C) a v RNA lateru (-80 °C) na Ústavu patologie. V těchto prostorách bude fungovat diagnostická laboratoř a kryosklad pro tkáňové vzorky.

Uskladnění vzorků tkáně při výše uvedených podmínkách konzervuje buněčné struktury a umožňuje tak z dlouhodobého hlediska studovat molekuly, které jinak rychle podléhají nevratným změnám a je obtížné či nemožné je zkoumat ve tkáních uchovávaných standardním způsobem.

Klíčové postupy při studiu vzorků jsou v současné době metody molekulární technologie, které umožňují analýzu mutací genomu a epigenetických změn např. přímým sekvenováním, fragmentační analýzou či řetězovou polymerázovou reakcí v reálném čase. Pro zkoumání transkripčního profilu jednotlivých genů lze použít biočipové technologie a pro studium změn v proteomu proteinové čipy či hmotnostní spektrometrii.

Identifikace nádorových změn

Projekt BBM umožní pomocí zmíněných a v budoucnosti i dalších metod provádět komplexní genomické a proteomické analýzy a analýzy biomolekul modulujících signální a regulační dráhy ve zdravých a nádorových buňkách. Těmito analýzami lze identifikovat a popsat pochody a změny vyvolávající nádorová onemocnění různého původu.

Projekt umožní propojit studium tekutin a tkání u jednotlivých pacientů i mezi různými pacienty. Získané poznatky lze korelovat s klinickými daty v registru BBM a na jejich základě mohou být formulovány nové, efektivnější postupy v molekulární diagnostice nádorů a identifikovány cílové molekuly pro moderní biologickou léčbu.

Právě molekulárně cílená terapie vede ke zvýšení účinnosti protinádorových léčiv při současném snížení vedlejších účinků, protože je zaměřena přímo na nádorové buňky a zablokování molekulárních procesů vede k zániku těchto buněk většinou přirozenou programovanou smrtí, která není spojena s toxickými účinky.

Předpokládané rozšíření

Do budoucna počítá BBM 1. LF UK s rozšířením sbíraných vzorků z onkologických onemocnění na řadu vzácných chorob, u kterých právě dlouhodobé shromažďování vzorků a klinických dat umožní rozsáhlý výzkum vedoucí k objasnění příčin příslušné choroby. Výzkumný potenciál projektu BBMRI umožní vytvoření multidisciplinárních týmů zabývajících se problematikou procesů karcinogeneze a výzkumu biomarkerů na špičkové světové úrovni a vytvoří nové pracovní příležitostí pro mladé vědecké pracovníky vychovávané na 1. LF UK v Praze.

 

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.