Závodnice se vzácnou Gaucherovou chorobou uběhla maraton v Praze

Náročný závod zvládla za 4 hodiny a dvacet minut, aby ukázala, že i nevyléčitelně nemocní mohou sportovat.

Vedle 9 000 běžců z 82 zemí světa se na start letošního Volkswagen Maratonu Praha v půli května postavila také Kateřina Uhlíková z Nejdku, předsedkyně pacientského sdružení META. Kateřina Uhlíková trpí od narození Gaucherovou chorobou.

Kateřina Uhlíková běžela svůj první maraton. Předtím zkoušela jen kratší tratě, ať už jako součást triatlonových závodů, nebo v Lize běžců Karlovarského kraje.

Náročný závod pražskými ulicemi zvládla za 4 hodiny a dvacet minut.

Běžím i za pacienty, kteří nemohou

Během pražského maratonu ji podpořil manžel Tomáš se šestiletými synky Pavlíkem a Honzíkem, a také rodiče, sestra a švagr. Právě švagr ji k vytrvalostnímu sportu přivedl. „Běhám především proto, že mě to baví,“ řekla Kateřina Uhlíková. „Moje nemoc je sice nevyléčitelná, ale díky pravidelným infuzím mohu normálně žít, mít rodinu, chodit do práce a věnovat se sportům, které mám ráda. Tento maraton běžím i za ty pacienty, kteří se sportu věnovat nemohou, a také, abych na ně upozornila.“

Gaucherova choroba je vzácné onemocnění způsobené vrozeným nedostatkem jednoho z enzymů. Patří mezi takzvaná střádavá onemocnění. V těle pacienta chybí enzym glukocerebrosidáza, který je odpovědný za štěpení jedné ze složek buněčných membrán a rozpadajících se buněk. Tuto látku, sloučeninu tuku a cukru, která není rozštěpena, neumí organismus zpracovat, a proto se hromadí v buňkách, které poprvé popsal Philippe Gaucher (odtud název nemoci).

Buňky napěchované touto sloučeninou postupně přestávají fungovat, hlavně v kostní dřeni a vnitřních orgánech, což vede k různým projevům onemocnění, jako je například chronická bolest a rozpadání kostí, poškození kostní dřeně, zvětšování jater a sleziny, bušení srdce, chudokrevnost či spontánní krvácení. Bez léčby dochází k nevratnému poškození postižených tkání a pacienti brzy umírají. Gaucherova choroba se vyskytuje u všech etnik a je dědičná. Na 100 000 obyvatel připadá jedno takové onemocnění. Léčbou tohoto a dalších vzácných onemocnění se zabývá Národní centrum pro Gaucherovu chorobu, Ke Karlovu 2, Praha 2, tel: 224 967 794.

7000 vzácných onemocnění

V rámci EU se za „vzácné onemocnění“ považuje taková nemoc, která postihuje méně než 5 osob z každých 10 000 obyvatel. Celkový počet všech lidí se vzácným onemocněním je však vysoký, neboť již bylo zaznamenáno více než 7 000 takových onemocnění. Odhaduje se, že jimi může trpět až 30 milionů občanů EU. Vzácná onemocnění jsou zpravidla dědičná a život ohrožující nebo chronicky invalidizující. V případě většiny z nich neexistuje účinná léčba.

Kromě Gaucherovy choroby patří mezi vzácná onemocnění také například cystická fibróza, hereditární angioedém, chronická myeloidní leukémie, fenylketonurie, epidermolysis bullosa (tzv. nemoc motýlích křídel), Prader-Willi syndrom, choroba Charcot-Marie-Tooth, mnohočetný myelom, Huntingtonova choroba, neuroendokrinní nádory, mukopolysacharidóza, Pompeho choroba, osteogenesis imperfecta (syndrom vrozené lomivosti kostí), Fabryho choroba, gastrointestinální stromální tumor, Marfanův syndrom nebo řada druhů muskulární dystrofie.

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.