Postup při léčení pacientů se zlomenými třemi a více žebry představili traumatologové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Na odborné konferenci popsali výhody nové léčby: pacienti se rychleji uzdravují, mohou být už po 24 hodinách od operace odpojeni od dýchacích přístrojů a dřív jsou také propuštěni z nemocnice.
Tato terapie vážných zlomenin žeber se používá v případech, kdy pacient má zlomena tři a více žeber na dvou a více místech. Takto uvolněná část hrudní stěny se při dýchání pohybuje opačně než zbývající část. Říká se tomu vlající hrudník, pacient má vážné problémy s dýcháním. Při klasické léčbě mu pomáhá s dýcháním přístroj po celou dobu, která je nezbytná k zahojení zlomenin.
Nová metoda spočívá v upevnění jednotlivých zlomených žeber titanovými plíšky. Hlavní výhodou je, že je možné pacienta už za 24 hodin od operace odpojit od plicní ventilace a pacient dýchá sám. „Při klasické léčbě bývá napojen na ventilaci i řadu týdnů a hrozí mu infekce a další komplikace,“ informoval vedoucí lékař traumatologického centra docent František Vyhnánek.
Výhodné navzdory druhé operaci
Další výhodou je podle vinohradských traumatologů i významně kratší pobyt v nemocnici. Pacient musí sice podstoupit druhou operaci, při níž mu jsou titanové plíšky vyjmuty, pozitiva nového postupu i tak zásadně převažují.
Nyní používají novou metodu vedle pražských Vinohrad také fakultní nemocnice v Brně a Ostravě, testuje se ve fakultní nemocnici v Plzni.
„Snažíme se, aby se tato moderní metoda rozšířila po celém Česku. Je výhodná pro pacienty a jejich rychlejší uzdravení a také lacinější než klasická léčba díky kratší hospitalizaci a menšímu výskytu zdravotních komplikací,“ uvedl docent Vyhnánek.