Vakcína proti pneumokokům schválena i pro osoby nad 50 let

Nabízí jim možnost ochrany před invazivními pneumokokovými onemocněními, mezi které patří meningitida či zápal plic.

V České republice bylo nově schváleno podávání vakcíny Prevenar 13 osobám starším 50 let. Jde o konjugovanou vakcínu, která se dosud používala jen u dětí. Nyní ji mohou využívat i dospělí nad 50 let. Právě ti patří, spolu s nejmenšími dětmi, z hlediska výskytu, ale i závažnosti průběhu invazivních pneumokokových onemocnění, mezi dvě nejohroženější věkové kategorie.

Podle statistiky Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z 385 případů invazivních pneumokokových onemocnění hlášených v loňském roce jich přibližně 75 procent bylo u věkové skupiny nad 40 let. U osob nad 65 let šlo zhruba o jednu třetinu ze všech evidovaných případů. Pneumokoková onemocnění mají u starších lidí obvykle závažnější průběh. Ve věkové skupině nad 65 let byl zaznamenán nejvyšší počet úmrtí (27). Dá se říci, že přibližně každý čtvrtý pacient ve věku nad 65 let v souvislosti s nákazou pneumokokem na následky tohoto zákeřného onemocnění umírá.

Prarodiče se mohou nakazit od vnoučat

Ačkoliv je účinná prevence proti pneumokokovým infekcím již dostupná, právě dospělí a starší lidé význam očkování podceňují. Statistiky dokazují, že zcela neprávem. Právě jim totiž hrozí největší riziko. Dospělí lidé se mohou nakazit od malých dětí. Zejména pak těch, které navštěvují školky nebo školy a mívají pneumokokové infekce častěji nebo jsou takzvanými nosiči, u kterých se onemocnění neprojevuje. Právě tak ale vzniká riziko přenosu v rámci rodiny – například z vnoučat na prarodiče, kteří o ně pečují.

Vakcína Prevenar 13 je určena starším osobám nad 50 let věku, zvláště pak těm, kteří trpí chronickými onemocněními, a tudíž jsou k pneumokokové nákaze vnímavější. Nabízí jim možnost ochrany před tzv. invazivními pneumokokovými onemocněními, mezi které patří meningitida či zápal plic, který je současně spojen s celkovou pneumokokovou infekcí organismu. Očkování je proto doporučeno také osobám, které dlouhodobě pobývají v seniorských domech nebo domech s pečovatelskou službou. Zvýšenou pozornost možnostem prevence proti pneumokokovým onemocněním by pak měli věnovat i silní kuřáci.

Streptokoka má desetina dospělých a většina dětí

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, kterou je běžně osídlena sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka může mít ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a až 60 % dětí. Pneumokok těmto nosičům nezpůsobuje žádné problémy. Pokud však dojde k oslabení obranných mechanismů člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a vyvolat tam závažnou infekci – například do plic, kde způsobí pneumonii, nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu.

Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha (otitidu) u dětí. Inkubační doba pneumokokového onemocnění je 1 – 3 dny. Jedná se o kapénkovou infekci, jež se přenáší zejména těsným kontaktem, při kýchání, kašlání. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od bacilonosiče.

 

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.