Místo operace stačí injekce do sklivce, aby zastavila postup vitreomakulární trakce.
Lékaři brněnské oční kliniky NeoVize jako první v ČR uskutečnili zákrok, který díky injekčnímu podání uměle vytvořeného enzymu okriplazminu brzdí postup vitreomakulární trakce.
Toto onemocnění, které se projevuje zkresleným nebo zhoršeným viděním, souvisí se změnami sklivce uvnitř oční bulvy při stárnutí: sklivec se s postupujícím věkem postupně smršťuje a odděluje se od sítnice. V případě tohoto onemocnění se však sklivec od sítnice v místě žluté skvrny zcela neoddělí, vtahuje ji dovnitř a postupně ji deformuje. Onemocnění může vést i k prasknutí a nevratnému poškození sítnice.
Injekce místo operace
Jedinou možností léčby byla doposud vitrektomie – operace, při které oční chirurg odstraní sklivec a ošetří sítnici.
Nyní poprvé v ČR využili lékaři nového postupu: injekčně podali pacientovi přímo do sklivce okriplazmin – uměle vytvořený enzym, který je velmi podobný lidskému enzymu plazmin.
„Léčíme vážný stav ohrožení sítnice pomocí enzymů, které jsou našemu tělu vlastní,“ hodnotil MUDr. Radovan Piovarči, který vedl tým na operačním sále.
Pro léčení vitreomakulární trakce byla tato látka schválena v roce 2012 ve Spojených státech; kromě USA se používá i v Německu.
„U nás se jedná o zcela první aplikaci,“ popisuje primářka brněnské oční kliniky MUDr. Věra Kalandrová.
Pětiminutový zákrok
Zákrok trvá přibližně pět minut, z toho injekční podání enzymu zabere zhruba 10 vteřin.
Prvním pacientem v Brně se stal Kanaďan. Aplikace proběhla bez komplikací a již druhý den mohl odcestovat. Pro operaci si zdejší končiny vybral proto, že jeho manželka pochází ze Slovenska a svoji roli taky hrála finanční stránka.
Čtěte také: Aplikace v mobilu dokáže samoobslužně vyšetřit zrak