Málo peněz, hodně kuřáků a tlouštíků, zato menší úmrtnost na infarkty myokardu.
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 34 ekonomicky nejrozvinutějších států světa, včetně Česka, vydala studii kvality zdravotní péče v České republice.
Co podstatného našla? Klub doktora Vlacha nabízí malé shrnutí:
Zajímavé plusy:
- Úmrtnost na infarkt myokardu poklesla za deset let na méně než polovinu – z 15,7 % v roce 2001 na 6,8 % v roce 2011; je to jeden z nejstrmějších poklesů v zemích OECD.
- České úřady ve spolupráci s asociacemi lékařů zavedly několik screeningových programů, mj. první screeningový program na světě zaměřený na kolorektální karcinom.
- Výskyt chronických onemocnění srdce u pacientů s diabetem 2. typu klesl ze 40 % v roce 2001 na méně než 30 % v roce 2008.
- Snížila se míra přijetí do nemocnice s diagnózou astmatu a chronickou obstrukční plicní nemocí.
Zajímavé minusy:
- Stále roste počet kuřáků – jako v jediné zemi OECD. V letech 2000 až 2011 se podíl denních kuřáků mezi Čechy zvýšil o 5 %. Oproti tomu v OECD celkově klesl o 21 %.
- Vysoká je úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční a na cévní mozkové příhody. Na 100 tisíc Čechů připadá 264,4 úmrtí na choroby srdce; to je dvojnásobek průměru v OECD.
- Diabetes mellitus má v ČR přes 8 % obyvatel, v OECD je průměr 6,9 %.
- Obezitou dospělých v roce 2000 trpělo 14 % obyvatel ČR, v roce 2011 to bylo 21 % (průměr v OECD je 17,2 %).
- Na zdravotní péči dává ČR 7,2 % hrubého domácího produktu – patří tak v OECD mezi země s nejnižšími výdaji na zdravotnictví.
- Časté a rozsáhlé personální změny ve státní správě brzdí zavádění nových iniciativ směřujících ke zvyšování kvality zdravotnictví.
Více informací můžete najít na webu Ministerstva zdravotnictví ČR zde; úplně dole v přílohách tam najdete i český překlad studie OECD.
Čtěte také: Česko je horší v léčení nádorů než většina zemí OECD