Jsou mezi nimi i odborníci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Zatím preklinické experimenty vakcíny prokázaly její účinnost u myší a psů. Unikátní vakcína je složena z pečlivě vybraných úseků povrchových proteinů z různých kmenů borelií a měla by připravit imunitní systém organismu na obranu, pokud jej napadnou pravé bakterie.
Nejdřív pro zvířata, pak snad i pro lidi
„Cílem projektu bylo připravit veterinární vakcínu, která by umožnila prevenci boreliové infekce u zvířat, zejména u psů. Další práce směřuje k přípravě a výrobě vakcíny pro použití v humánní medicíně,“ uvedl Milan Raška z ústavu imunologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého.
Vakcína funguje na očkovaných zvířatech, ovšem infekci výzkumníci zatím přenášeli injekčně, ještě tedy potřebují ověřit, zda bude účinná i při přenosu infekce přímo klíštětem, jako v reálném životě.
Zda se povede uvést vakcínu na trh s veterinárními přípravky či později i mezi humánní léčiva, se samozřejmě teprve uvidí.
Spolupráce ústavů i soukromé firmy
Na výzkumu se společně podíleli vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, ze dvou pražských ústavů Akademie věd (Ústavu organické chemie a biochemie a Fyzikálního ústavu) a také odborníci ze společnosti Bioveta z Ivanovic na Hané.
Další informace najdete na webu univerzity Palackého zde.
Čtěte také: Lymská borelióza může být asi desetkrát častější, než naznačují čísla