Poprvé v ČR byla jedna játra transplantována dvěma dětem

V IKEM za posledních 16 měsíců rozdělili devět jater pro 18 pacientů

Následující text vychází z informací IKEM. Jeho kratší verzi najdete zde.

Institut klinické a experimentální medicíny v Praze si připisuje další prvenství. Chirurgům Transplantcentra se podařilo zachránit hned dva dětské pacienty najednou – rozdělili mezi ně jedna játra.

12 hodin operací

Příprava dílčích operací trvala celý den, zákroky samotné pak téměř 12 hodin. Nyní se oběma dětem daří dobře, transplantovaná játra začala fungovat okamžitě.

Program rozdělování jater přitom začal v IKEM v praxi fungovat teprve loni, výsledky jsou ale vynikající – za 16 měsíců bylo provedeno celkem 9 rozdělení jater technikou split a současně bylo transplantováno 18 pacientů včetně 8 dětí.

Jedna játra pro dva chlapce

Dvěma chlapcům – čtyřletému a čtrnáctiletému – se bez transplantace šance na život každou hodinou prudce snižovala. „I proto jsem se rozhodl pomoci oběma nemocným dětem – jedna játra jsme rozdělili, následně upravili přesně pro tyto příjemce a nakonec úspěšně transplantovali. Je to náročné z několika důvodů – je nutné speciální operační technikou zvanou split rozdělit játra od zemřelého dárce na dvě části. Dva chirurgové se svými týmy poté současně operují dva příjemce – v tomto případě dvě děti. Běžný provoz není na tento typ výkonu navíc připravený. Mnoho lékařů, sester i ostatního zdravotního personálu musí přijet z domova nebo zůstat v práci déle,“ popisuje MUDr. Jiří Froněk, PhD, FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

Ten játra od zemřelého dárce rozdělil technikou zvanou „klasický split“. Při ní se orgán anatomicky rozdělí na dvě funkční, transplantabilní části (není možné je rozdělit na tři a více částí). Každá část se následně upraví tak, aby velikostí odpovídala potřebám, příjemce.
Poté s vedoucím Cévního chirurgického oddělení MUDr. Liborem Janouškem, Ph.D., současně na dvou sálech transplantoval dva malé chlapce. Dosud podobnou operaci nikdo v Česku, a s největší pravděpodobností ani ve střední a východní Evropě, neprovedl.

Obě děti jsou nyní stabilizované a postupně nabývají sil. A co je nejdůležitější, nová játra fungují od začátku výborně. Obě děti teď ještě čeká několik týdnů pooperační péče. IKEM má pro dětské pacienty i speciálně vyškolený personál.

Specializovaná péče

„Dětští pacienti s tak závažným onemocněním jako je selhání jater vyžadují vysoce specializovanou péči jak v průběhu náročného operačního výkonu, jímž bezesporu transplantace jater je, tak i v pooperačním období. Jedná se nejen o přístrojové vybavení, ale zejména o péči patřičně vzdělaným a motivovaným personálem. Děti jsou na resuscitačním oddělení ošetřovány v samostatných boxech a během jejich pobytu na klinice jim umožňujeme trvalý kontakt s rodiči,“ popisuje MUDr. Eva Kieslichová, Ph.D., přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče.

Čekací doba se výrazně snížila

Program transplantací jater byl loni velmi úspěšný. „Hlavní benefit zavedení programu splitu jater pro dětské pacienty je v tom, že se v České republice razantně snížila čekací doba na transplantaci jater u dětí. Ještě před dvěma lety, kdy tento program neexistoval, čekaly děti na transplantaci jater více než rok. Teď, po roce od zavedení programu, jsou to v průměru pouhé dva týdny. Většinou je tak na čekací listině k transplantaci jater zapsáno jedno nebo žádné dítě,“ doplňuje ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny MUDr. Aleš Herman, Ph.D.

Čtěte také: Jediná játra zachránila manželský pár otrávený muchomůrkou

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.