Můžete se jej po téměř celé republice účastnit přímo, anebo kdekoli prostřednictvím internetu.
Největší vědecký festival v České republice, Týden vědy a techniky, potrvá od 1. do 15. listopadu 2013.
Pokud se vám zdá, že to je nezvykle dlouhý týden, máte pravdu, ale hlavní pořadatel, Akademie věd ČR, dodržuje zaběhnutý název, i když se akce během třinácti ročníků pořádně rozrostla.
V každém krajském městě, i jinde
Součástí festivalu jsou především přednášky a diskuse, ale také návštěvy ve výzkumných ústavech, výstavy a promítání filmů. Nejvíc se toho bude dít v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích, ale nějaká akce se uskuteční v každém krajském městě i na mnoha dalších místech.
Program je určen veřejnosti, takže by měl být poměrně srozumitelný, a je zaměřený na nové vědecké poznatky.
Vstup je zdarma, avšak na některé akce je lepší se předem na webu zaregistrovat, abyste měli zajištěno místo.
Přednášky na internetu
Některé z připravovaných přednášek se budou přenášet online, takže je můžete „v přímém přenosu“ sledovat, i když se na ně nedostanete. Na webu pak bude k dispozici jejich záznam.
Kde najít informace
Celý rozsáhlý program Týdne vědy najdete na webu organizátorů zde.
V pravé části té stránky je vyhledávač, díky němuž si můžete najít zajímavou akci podle místa a data konání i podle tématu.
Online přednášky i jejich archiv budou postupně v době festivalu k nalezení zde.
Pár tipů
Pro představu vybíráme jen pár příkladů připravených akcí.
- K návštěvě zve Ústav experimentální medicíny Akademie věd v Praze; představí svůj výzkum v oboru neurověd, neurofyziologie sluchu, poznání molekulárních základů vzniku nemocí, výzkum nových léků a tkáňových náhrad.
- Při besedě v Brně vysvětlí Ivo Rudolf z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd na příkladu dvou exotických onemocnění – západonilské horečky a horečky chikungunya, jejichž epidemie byly nedávno zaznamenány i v Evropě – možné cesty šíření nových nákaz i do našich zeměpisných šířek.
- V Ostravě představí docent Leopold Pleva z tamní Lékařské fakulty nové metody v traumatologických postupech při léčbě těžce zraněných polytraumatizovaných pacientů.