Je to pravděpodobně první takovýto úspěšný zákrok na světě.
Následující text vychází i informací IKEM. Jeho kratší verzi najdete zde.
Institut klinické a experimentální medicíny v Praze si připisuje další prvenství. Lékařům Transplantcentra se podařilo v noci na pondělí 23. září 2013 zachránit mladý manželský pár tím, že pro něj rozdělili jedna darovaná játra.
Náročný zákrok
Dosud se tento orgán při transplantacích rozděloval jen mezi jednoho dospělého a jedno dítě. Podobný výkon, tedy rozdělit játra mezi dva dospělé, kteří potřebují urgentně transplantaci po otravě, se s největší pravděpodobností nepodařil žádnému pracovišti na světě.
Příprava řady dílčích operací trvala celý den, zákroky samotné pak 12 hodin. Nyní se manželům daří dobře, transplantovaná játra začala fungovat a je reálný předpoklad, že by tak otravu mohli přežít.
Otrava muchomůrkou zelenou
Nebýt okamžité transplantace, mladý pár by se nedožil ani dalšího rána. Manželé snědli naši nejjedovatější houbu – muchomůrku zelenou (Amanita phalloides). Otrava touto houbou je téměř vždy smrtelná.
Jejich stav se zhoršoval každým okamžikem. Během několika hodin jim selhala játra. Okamžitá transplantace byla proto jedinou možností, jak zachránit jejich životy.
Játra se ale našla jen jedna, proto se lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny rozhodli pro unikátní zákrok: játra rozdělit metodou splitu na dvě části – každý z manželů pak dostal jejich polovinu.
Nekompatibilní krevní skupina
„Zákrok byl o to náročnější, že mladá žena nebyla kompatibilní svou krevní skupinou s krevní skupinou dárce. Z tohoto důvodu jsme u ní museli ještě rychle provést imunologickou přípravu, která spočívala v odstranění protilátek. Bez uvedeného zákroku by tělo nový orgán okamžitě odmítlo a žena by zemřela,“ popisuje MUDr. Jiří Froněk, PhD, FRCS, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.
Eticky složitá situace
Lékaři Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny se rozhodli rozdělit játra mezi dva dospělé kvůli vážnému, život ohrožujícímu stavu.
„Rozdělení jater na dvě části jsme jako program zavedli v lednu 2013. Dosud jsme ho provedli v pěti případech, větší část pro dospělého, menší část vždy pro dítě. Rozdělení jater pro dva dospělé, které je ještě složitější, než když jde část dítěti, dosud v Česku, a nejspíš ani ve světě, nikdo neprovedl. Byli jsme navíc v eticky velmi složité situaci – jedna játra, dva pacienti, dosud neprovedený, enormně technicky obtížný výkon, vše muselo být navíc provedeno co nejrychleji. Pokud bychom transplantovali jen jednoho, druhý by jistě zemřel. Při vědomí všech rizik jsem se rozhodl řešit situaci novou metodou,“ dodává MUDr. Froněk.
Naděje pro více pacientů
Nedostatek orgánů k transplantaci, patrný od poloviny devadesátých let minulého století, vedl lékaře k hledání nových chirurgických technik.
„Jsem na naše lékaře nesmírně pyšný. Udělali další významný krok směrem k budoucnosti moderní medicíny. Díky nim budeme možná už brzy schopni pomoci ještě více pacientům, kteří na nová játra čekají. A právě záchrana života, i s využitím průkopnických postupů, je hnacím motorem IKEM. Snažíme se pacientům pomáhat veškerými dostupnými metodami,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.
Vydrží loňský rekord?
IKEM transplantuje játra už 18 let, jen za loňský rok pomohl 83 pacientům, což byl historický rekord, letos by počet zachráněných mohl být ještě vyšší.
Čtěte také: