Tisící pacientkou byla 46letá žena s polycystickými játry a ledvinami, dostala současně oba orgány.
Kratší verzi tohoto textu najdete zde.
Jak nyní oznámili lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, uskutečnili 13. srpna tisící transplantaci jater. Stalo se tak po 18 letech od začátku programu v tomto zdravotnickém zařízení.
Velmi složitý výkon zachraňuje život ročně desítkám pacientů, včetně dětí. IKEM je jediným pracovištěm v ČR, které provádí transplantace jater dětem, od roku 1996 jich tu provedli 77. Transplantace dospělým pak ještě uskutečňuje Centrum transplantační a kardiovaskulární chirurgie v Brně.
Jediná léčebná možnost
46letá žena s polycystickými játry a ledvinami se stala 1000. pacientkou, která dostala nový orgán v IKEM. Spolu s ním chirurgové transplantovali také ledvinu.
„Stejně jako u většiny nemocných s touto diagnózou, tak i u této pacientky byla transplantace jater jedinou léčebnou možností,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel IKEM.
Transplantace jater patří dnes již k standardní léčbě selhání jater, metabolických vad a některých nádorů, tedy jaterních onemocnění zásadním způsobem ohrožujících stav a zdraví pacienta.
„Nejčastější indikací u dospělých je selhání jater v pokročilé fázi jaterní cirhózy různého původu,“ vysvětluje přednosta Transplantacetra IKEM MUDr. Pavel Trunečka, CSc.
Velmi dobré možnosti přežití
Velmi složitý výkon umožňuje návrat k normálním aktivitám včetně plného pracovního zatížení a rodičovství u mladších příjemců.
Jeden rok po transplantaci jater přežívá přibližně 90 % příjemců, téměř 80 % přežívá více než 10 let od transplantace.
Jedna játra pro dva příjemce
Od roku 2013 IKEM poprvé také nabízí celé spektrum výkonů k transplantaci jater.
„Transplantovat játra je možné několika způsoby. U dospělých i dětí je možné použít buď celá játra, nebo jejich část. Tu získáváme buď tím, že játra zredukujeme, v tomto případě ale část orgánu není využita, anebo takzvaným splitem. To znamená, že se játra rozdělí a transplantují se dvěma příjemcům,“ vysvětluje postupy MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRSC.
Tímto způsobem je možné zachránit život jedním orgánem dospělému a dítěti. I díky tomu v současné době není na čekací listině k transplantaci jediný malý pacient.
„Jen takto jsme letos odoperovali deset pacientů, kterým jsme rozdělili celkem pět orgánů,“ doplňuje MUDr. Froněk.
Balíčkové ceny fungují
Transplantační aktivita IKEM letos dosahuje opět výjimečných výsledků. Historicky nejúspěšnějším v mnoha ohledech byl dosud rok 2012, letošní rok ale s největší pravděpodobností bude ještě úspěšnější. Svoji zásluhu na tom mají nejen všechny týmy, které se na těchto život zachraňujících výkonech podílejí, ale také dohody s pojišťovnami na tzv. transplantačních balíčcích, kterých jsme dosáhli, a chtěli bychom za ně tímto také pojišťovnám náležitě poděkovat,“ říká MUDr. Aleš Herman.
Tzv. balíčkové ceny zahrnují veškerou péči před, během i po transplantaci a nastavují financování transplantací podle skutečného stavu.
Čtěte také: