Oproti současné preimplantační genetické diagnostice má nová metoda širší záběr, je rychlá a může být levnější.
Chlapeček Connor, který v červnu přišel na svět v americké Pensylvánii, je prvním dítětem narozeným z embrya, jež prošlo rozšířenou metodou genetického testování.
Test příští generace
Jeho rodiče nechali všem zárodkům vzniklým při umělém oplození uskutečnit genetický rozbor nové generace (next generation sequencing – NGS), což je výkonný postup, který umožňuje sestavení celého genomu daného člověka (v tomto případě však úplně celý genom sestaven nebyl).
Nejvhodnější embryo pak bylo implantováno a narodilo se z něj zmíněné zdravé dítě.
Informoval o tom vedoucí mezinárodního výzkumného týmu Dagan Wells z Oxfordské univerzity na výroční konferenci Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii, která se uskutečnila v Londýně.
Mrazit embryo netřeba
Dosavadní metody preimplantační genetická diagnostiky se používají už dvě desetiletí. Dokážou z buňky odebrané z několikadenního embrya určit zárodek s vybranou dědičnou zátěží.
Sekvenování nové generace (NGS) je však komplexní. Dokáže sestavit celý genom dítěte, z něhož se pak dá vycházet při posuzování genetických vlastností daného člověka po celý jeho život. Metoda najde všechny známé defekty genů. Analýza je relativně rychlá, trvá asi šestnáct hodin, takže není třeba mrazit embryo při čekání na výsledek. A test by prý měl i snížit dosavadní náklady screeningu.
Budou omezení?
Současnou preimplantační diagnostiku omezují ve světě různá pravidla (obvykle například zákaz určení pohlaví embrya). Je tedy otázka, zda či jaká omezení postihnou novou NGS. Teoreticky by mohla umožnit nejen vybírat zdravé embryo, ale v budoucnu i předem určit třeba barvu vlasů a očí. To by se možná líbilo rodičům, ale méně už asi různým etickým komisím.
Další informace (v angličtině) najdete v abstraktu předneseného příspěvku zde a na webu Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii zde.
Čtěte také: Ze šetrnější IVF se narodilo první dítě