Jak poznat ty vhodné? Radí primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka.
(Následující text vychází z podkladů, které poskytla oční klinika Gemini. Obsahuje užitečný přehled informací, které se mohou hodit lékařům i jejich pacientům.)
Při výběru slunečních brýlí je důležitý zejména kvalitní ultrafialový filtr, který však nesouvisí s barvou skel brýlí.
„Tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivější než brýle žádné. Pod tmavými skly se totiž rozšíří zornice a do očí, nejsou-li chráněny kvalitním UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku,“ varuje Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.
Trojka je nejoblíbenější
Kvalitní UV filtr mohou mít i brýle se světlými skly. A naopak tmavé brýle jej mohou postrádat. Informace o úrovni ochrany a kvalitě filtru by měly být uvedeny přímo na brýlích či etiketě výrobku.
„Kategorie slunečního filtru je značena čísly od nuly do čtyř. Její hodnota vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro které jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři,“ říká primář Stodůlka.
Žlutá a oranžová pro sportovce, polarizační skla pro řidiče
Před nákupem slunečních brýlí je důležité si uvědomit, zda bude člověk brýle používat při sportu, řízení auta nebo jako módní doplněk. Brýle by měly dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel.
„Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů,“ popisuje Pavel Stodůlka.
I čočky mají UV filtr
Sluneční brýle nemusí být jedinou ochranou zraku před sluncem. Lze využít i kontaktní čočky s UV filtrem. Ty sice pomáhají chránit před škodlivými paprsky, ale nekryjí celý povrch oka a citlivou kůži víček.
Chránit oči je možné i pomocí speciálních potravinových doplňků, které zvyšují odolnost zraku proti slunečnímu záření. „Takovým přípravkem je Gemioptal TOP Q. Ten obsahuje látky nezbytné pro zdraví očí. Chrání sítnici proti slunci a některým nemocem. Zlepšuje ostrost vidění a zrychluje zotavení zraku po ozáření sluncem. Oslňování slunečním světlem, světly automobilů a práce na počítači představují každodenní zátěž pro lidský zrak. Gemioptal napomáhá zlepšit odolnost očí vůči těmto škodlivým vlivům. Užívání jedné kapsle denně výrazně zlepšuje zdraví očí,“ uzavírá primář Stodůlka.