Uskutečnili je lékaři Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice v Plzni.
Kratší verzi tohoto textu najdete zde.
První dvě radioembolizace jaterních nádorů uskutečnil poprvé na území střední Evropy lékařský tým Kliniky zobrazovacích metod Fakultní nemocnice v Plzni pod vedením prof. MUDr. Jiřího Ferdy, Ph.D.
Jak klinika informuje, tento postup spočívá v podání skleněných mikrokuliček, které obsahují radioaktivní prvek ytrium 90, do jaterních tepen speciálním mikrokatétrem.
Výkon se provádí na angiografickém sále za mimořádných bezpečnostních opatření a předchází mu logisticky velmi komplikovaná příprava, která zahrnuje speciální vyšetření prokrvení jater a metabolismu jaterního nádoru.
Při léčbě radioaktivním ytriem jsou radioaktivní částice zaneseny krví přímo do nádorové tkáně, která je následně zničena zářením s doletem jen dva až tři milimetry.
Radioaktivní látka působí jen v dobře prokrvené nádorové tkáni a na ostatní tkáně těla nemá účinek.
Cílené ozáření
Tímto způsobem je možné cíleně ozářit nádorovou tkáň primárních nádorů jater nebo jaterních metastáz a omezit tak ozáření ostatních tkání.
Jde o zcela nový způsob léčby zhoubných nádorů, které postihují játra, a otevírá možnost léčby i u nemocných, u nichž jiné metody léčby nepřipadají v úvahu.
Radioembolizaci provedli MUDr. Petr Duras a prof. Jiří Ferda na katetrizačním sále u dvou nemocných s metastázami nádoru tlustého střeva do jater. Samotná léčba obou nemocných probíhala za těsné součinnosti s Chirurgickou klinikou a Onkologickým a radioterapeutickým oddělením.
Nákladný zákrok
Radioembolizace jaterních nádorů jsou velmi nákladné. V současnosti je financování těchto výkonů možné pouze na základě dohody mezi pacientem a pojišťovnou. Úhrada ze strany zdravotních pojišťoven není ještě zcela dořešena.
Klinika zobrazovacích metod je jediné pracoviště v České republice, které je schopné technicky i personálně takto náročný výkon v současnosti provést na jednom místě.