Teď není na čekací listině v ČR žádné dítě. Od začátku roku v pražském IKEM transplantovali játra čtyřem malým pacientům.
Stručnou verzi tohoto textu najdete zde.
Vůbec poprvé se v Česku setkaly rodiny dětí po transplantaci jater. Díky Nadaci Agrofert si mohli rodiče při setkání v Průhonicích u Prahy vyměnit svoje zkušenosti z péče o malé pacienty. Zároveň o dospívání a dospělém životě promluvili i pacienti, kteří už dávno dětmi nejsou a nyní třeba zakládají své vlastní rodiny. To vše při příležitosti šťastné události – na nová játra nyní v Česku nečeká žádné dítě!
Čtyři operace
Jen za letošních prvních pět měsíců lékaři v pražském IKEM, kteří jako jediní v Česku dětem játra transplantují, odoperovali 4 malé pacienty. „Nejmladšímu letošnímu pacientovi bylo jeden a půl roku, nejstaršímu téměř devět let,“ popisuje letošní statistiku přednosta Transplantcentra IKEM MUDr. Pavel Trunečka. I tito malí pacienti se zúčastnili speciálního setkání, které spolu s IKEM připravila Nadace Agrofert.
Do Sokolovny Průhonice se sjelo na 150 účastníků – pacientů, jejich nejbližších, zdravotníků i nezdravotníků. Z toho bylo víc než 30 rodin pacientů, kteří díky spolupráci pražského IKEM, Fakultní nemocnice Motol a Thomayerovy nemocnice mohou dál naplno žít své životy. Někteří jsou ještě dětmi, jiní už zakládají své rodiny, transplantované dívky mají své děti, další studují na vysokých školách, věnují se modelingu, sportu a dalším aktivitám.
Statistika
„Od roku 1996 náš tým provedl transplantaci jater u 68 dětí, z nichž 57 dlouhodobě přežívá. Chirurgický výkon, pooperační péče i podávání imunosuprese probíhají standardním způsobem, život se ale všem nikdy nepodaří zachránit. Velká zkušenost chirurgů s transplantacemi jater u dospělých sehrála klíčovou roli pro úspěch dětského programu,“ popisuje výsledky za 17 let trvání programu MUDr. Trunečka.
Transplantcentrum IKEM má za sebou výjimečný rok 2012 a před sebou vyhlídku ještě úspěšnějšího roku 2013. Loni lékaři provedli nejvíce transplantací jater u dospělých a dětí. Nová játra dostal rekordní počet 11 malých pacientů. „Navíc se nám podařilo odtransplantovat vůbec nejmenší dítě v historii programu, byl jím čtyřměsíční René, který nevážil ani 6 kilo,“ vysvětluje MUDr. Libor Janoušek, vedoucí programu dětských transplantací jater v IKEM. Počty nejmenších pacientů také zvýšila změna tzv. alokačních kritérií a aktivnější přístup ke zmenšení štěpu jater případně k hledání příbuzenských dárců. „Díky nim mají dětští pacienti větší šanci na transplantaci a i díky tomu jsme letos poslední dítě z čekací listiny odtransplantovali 13. května. Od té doby nečeká na nový orgán v Česku žádné dítě,“ dodává MUDr. Janoušek.
Játra od živého dárce
Těsně před loňskými Vánoci chirurgové po deseti letech a teprve potřetí v ČR provedli transplantaci jater od živého dárce. Pro roční Aničku se dlouho nemohl najít vhodný orgán, proto se její otec rozhodl jí část svých jater darovat.
„Odebrat část životně důležitého orgánu zdravému člověku a tu pak transplantovat malému dětskému příjemci je jedna z nejobtížnějších transplantací. Pro malou Aničku už nebyla jiná možnost, čekala na játra od zemřelého dárce dlouho a její stav se rapidně zhoršoval,“ popisuje důvody operace MUDr. Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM, který operaci prováděl.
A doplňuje: „O to máme větší radost, jak se nyní, víc než po půl roce, oběma – tatínkovi i dceři – daří. Důkazem toho je i fakt, že oba jsou tu dnes s námi, malá Anička je aktivní, veselé dítě, které krásně přibývá na váze. Proto je důležité upozornit, že tuto šanci pro nemocné, tedy příbuzenské transplantace jater, plánujeme provádět i nadále a to stále ve větším počtu zejména u nejmenších pacientů. I když se jedná o velmi materiálově a odborně náročné výkony, pro naše malé příjemce nabízejí nejlepší možnost úspěšného výkonu.“
Čtěte také:
Přístroj udrží játra připravená na transplantaci po celý den