Místo rizikového zmrazení oocytů přichází čas, kdy se z vajíček udělá prášek, který počká na vhodné sperma.
Posouvání mateřství do vyššího a vyššího věku je jev, který sice není zdravotně vítaný, avšak je nezastavitelný.
Jedna z uvažovaných možností, jak i za této situace udržet zdravé potomstvo, je: žena si v mladém věku nechá odebrat několik zdravých vajíček, ta si uloží, a až se pak po letech rozhodne pro mateřství a najde si vhodného partnera, vajíčka využije při asistované reprodukci.
Kapalný dusík je drahý i rizikový
Jenže obvyklé skladování v kapalném dusíku není levné a navíc je rizikové – zmrazené krystalky vody obsažené v oocytu mohou propíchnout buněčnou membránu a zničit jej.
Nedávno však na konferenci Cryo v Berlíně představil Amir Arav z izraelské společnosti Core Dynamics jiný postup.
Při něm se většina vody ve vajíčku nahradí roztokem, v němž je mimo jiné obsažen cukr trehalóza, který pomáhá některým živočichům, včetně žab, přežít mráz. Pak se vajíčko nesmírně prudce zmrazí (za desetinu sekundy na minus 200 stupňů Celsia), poté se den skladuje při minus 55 stupních, takže sublimuje zbývající voda.
Vznikne prášek, který se dá skladovat v pokojové teplotě po (téměř) neomezenou dobu. Až bude „vajíčko v prášku“ zase zapotřebí, dodáním vody se oživí a nechá se oplodnit.
Zatím jen oocyty krav
Tohle dokazuje Amir Arav na kravských oocytech, z nichž 23 z 30 proceduru v pořádku přežilo. Teď je třeba ještě ověřit, zda z takovýchto vajíček mohou vzniknout zdravá mláďata, a nová metoda je na světě.
Pravděpodobně dnes působí poněkud odlidštěným dojmem, ale možná za pár let umožní mateřství mnoha v mládí hodně zaměstnaným ženám… Nemluvě o ženách, jejichž vaječníky může poškodit třeba onkologická terapie.
Abstrakt přednášky Amira Arava na konferenci v Berlíně (v angličtině) najdete zde.
Čtěte také: Dítě tří biologických rodičů by se mohlo narodit v Británii