Rafinovaný trik zmátl a ničil nádorové buňky

Škoda, že se postup, při němž se zmatená nádorová buňka hubí sama, nedá (zatím?) použít častěji.

Na výroční konferenci Americké asociace pro rakovinný výzkum ve Washingtonu vzbudila velkou pozornost Meghna Das Thakurová, která představila trik, jímž s kolegy z Kalifornie a ze Švýcarska oblafla buňky melanomu – tedy alespoň v určitém případě. Postup, který zatím vyzkoušeli jen na myších, už dříve popsali i v Nature.

Škůdci

Nejdříve trochu nudné, leč nutné představení účinkujících, z nichž ti hlavní se skrývají pod kódovým označením BRAF a ERK:

Zhruba polovina generalizovaných maligních malanomů vzniká změnou genu, který řídí vytváření bílkoviny zvané BRAF.

Když není protein BRAF v pořádku, aktivuje jiný protein, zvaný ERK, který pak stimuluje nádorové bujení.

Proto se proti mutovanému proteinu BREF nasazuje lék vemurafenib (obchodním názvem Zelboraf). Ten se naváže na „vadný“ BRAF a zabrání mu aktivovat protein ERK, který by povzbuzoval nádorové bujení.

Všeho moc škodí

V praxi se bohužel ukázalo, že nádory se postupně stávají vůči léku rezistentními, protože vyvinou jiný způsob vytváření nebezpečné bílkoviny ERK.

Vědci tedy vyzkoušeli novou taktiku. V okamžiku, kdy se protein ERK už tvořil jiným způsobem, přestali podávat lék, a pustili tak do hry znovu i protein BREF. Díky tomu se bílkovina ERK „přemnožila“ a v nadměrném množství naopak zablokovala tvorbu nádoru.

Vědcům se tedy dařilo střídavým nasazováním a vysazováním léku držet nádor pod kontrolou podstatně delší dobu, než kdyby lék jen soustavně podávali.

První náznaky, že postup může fungovat nejen u laboratorních myší, ale i u lidí, už přinesla Rosalie Fisherová a kolegy z londýnské nemocnice Royal Marsden. U 14 z 19 pacientů s generalizovaným melanomem, jimž ve vhodné fázi zastavili podávání léku vemurafenib, se skutečně růst nádoru zpomalil. Šlo však zatím jen o jednoduchý pokus, nikoli o kontrolovaný experiment.

Jako u doktora House

Jestli se tento postup dostane do klinické praxe a zda obdobný trik může fungovat i u jiných nádorů se stoupající rezistencí na léky, se teprve ukáže. Nicméně je vidět, že nápady jako z televizního doktora House mohou fungovat i v reálném světě. Jen na ně přijít…

Zdroje:

Abstrakt přednášky v angličtině zde.

Nature, doi: 10.1038/nature11814

Čtěte také: Místo nadšení vyvolal popis nádorových genů pozdvižení

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.