„Cítí“ srdce a plíce vůni jídla, které jíme?

Zdá se to divné, ale němečtí vědci našli receptory pro vnímání pachů i v dalších orgánech než v nose.

Možná má vůně ještě důležitější roli v lidském organismu, než jsme si zatím mysleli, říkají vědci z Technické univerzity v Mnichově a z výzkumného střediska pro potravinovou chemii ve Freisingu.

Zjistili totiž, že receptory pro vnímání vůně existují nejenom v nose, ale také v srdci, plicích a dalších orgánech, dokonce i v krvinkách.

Poznatky představil jejich zástupce Peter Schieberle, mezinárodně uznávaný odborník na potravinářskou chemii, na národní konferenci Americké chemické společnosti.

Proč tomu tak je? Ještě nevíme

Jak uvedl, nalezení čichových receptorů na jiných buňkách než čichových bylo překvapením. V tuto chvíli ještě vůbec není jasné, co to znamená.

Nabízí se samozřejmě hypotéza, že chemické látky, které nos zachytí a mozek je vnímá jako libou či nelibou vůni, hrají významnou roli i poté, co se potrava zpracovává v zažívacím traktu a její složky se šíří krevním oběhem po těle. Čili že nádherně vonící jídlo speciálně „oblažuje“ organismus i poté, co je snědeno.

Faktem však je, že to se teprve musí prokázat. Zatím zůstaňme u nepochybně pravdivého předpokladu, že tak jako tak je vždycky lepší jíst jídlo lákavě voňavé než takové, které vydává nelibý pach.

Více informací (v angličtině) najdete na stránkách Americké chemické společnosti zde.

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.