Aterosklerózou trpěli i lidé ve starověku. Ti, z nichž jsou nyní mumie

Už před čtyřmi tisíci lety tu byli pacienti s „civilizačními chorobami“.

Ateroskleróza bývá obvykle chápána jako civilizační choroba spojená se současnými rizikovými faktory, jako je kouření, obezita a nedostatek pohybu. Avšak trápila už lidi v době před čtyřmi tisíci let, ukázal výzkum mumií z Egypta, Peru, jihozápadní Ameriky a Aljašky.

Kromě Egypta, kde se mumifikace prováděla záměrně u vyšších společenských vrstev, v ostatních kulturách vznikly zkoumané mumie přirozeně, v důsledku klimatických podmínek. Představují tedy reprezentativnější průřez tehdejší společností než mumie egyptské.

Znaky nemoci u každého třetího

Američtí výzkumníci prozkoumali za pomoci počítačové tomografie 147 mumií. Z nich 47, neboli 34 procenta, prokazovalo známky aterosklerózy – kalcifikaci cévních stěn. častěji se to projevilo u ostatků starších lidí. Známky aterosklerózy u egyptských mumií byly zjištěny už dříve, nyní se je podařilo prokázat i ve třech dalších kulturách s rozdílnými životními podmínkami.

Vědci nyní soudí, že dnešní životní styl sice podporuje rozvoj aterosklerózy, avšak její kořeny zřejmě spočívají v zánětech (způsobených například chronickými infekcemi nebo vdechováním kouřových zplodin) a ve stárnutí – a to už po tisíce let.

Zdroj: The Lancet, doi: 10.1016/S0140-6736(13)60598-X

Odeslat tento příspěvek Odeslat tento příspěvek Níže můžete zanechat komentář.

Přidat komentář

K přidání komentáře musíte být přihlášeni.

Powered by WordPress | Designed by: Psprint San Francisco | Thanks to homeinbayarea.com
Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons | Funny Sport Videos.